Competition Awards | Print |  E-mail
Written by Bas   
Saturday, 03 April 2010 23:08

Competition Awards

 

 

YCWNFA - Best and Fairest Winners

 

1961

David Darcy

Under 19

1961

Terry Toomey

Under 17

1965

Brian Crosbie

B Grade

1968

Andrew Cox

Under 14 North

1970

Wayne Hume

Under 14 North

1974

Ray Kavanagh

A Grade

1974

Andrew Waschl

Under 15

1974

Darren Tarrant

Under 13

1975

Michael Laffin

A Reserves

1976

Frank Conway

A Reserves

 

YCWNFA – Leading Goal Kicker

 

1963

Denis Saunders

Under 19

1965

George Allen

Under 17

1965

Michael Huxtable

Under 15

1966

George Allen

Under 19

1967

David Bentley

Under 15

1970

Brian Wheelahan

A Reserves

1975

Frank Conway

A Reserves

1976

Frank Conway

A Reserves

 

 

Sunshine YCW & Sunshine Football Club

 

Leading Goal Kickers

 

 

Seniors

Reserves

Under 19/18/17

1966

Denis Saunders 49

-

George Allen 66

1967

Michael Good 33

-

Geoff Currie 32

1968

Denis Saunders 28

-

Terry Noonan 33

1969

Ken Fox 23

Brian Wheelahan 27

Terry Noonan 44

1970

Michael Huxtable 38

Brian Wheelahan 25

Paul Hodgers 41

1971

Michael Huxtable 56

Herb Doyle 22

 

1977

Michael Hayes 31

Mark Jackson 27

 

1978

John Hitch 40

Geoff Luke 27

John Bourke 91

1983

Greg Waring 38

John Hitch 51

Stuart McGill & Greg Hitch 42

1984

Greg Waring 69

Keith Pelham 33

Michael Davenport 21

1985

Greg Waring 73

Keith Pelham 74

Carl Comensoli 25

1986

Greg Waring 49

Michael Williams 52

Chris Sheldrick 36

1987

Tony Hall 58

Ian Chesterman 31

Chris Sheldrick 49

1988

Chris Stuhldreier 58

Chris Sheldrick 38

Joe Farrugia 25

1989

Chris Stuhldreier 79

Ian Chesterman 21

Joe Farrugia 72

1990

Wayne Bouchaud 34

Ian Chesterman 11

Sedat Gocmen 27

1991

Dave Meilak 41

Chris Sheldrick 45

-

1992

Dean McGrath 30

Craig Aylen 24

-

1993

Craig Aylen 29

Peter Crosbie 11

Justin Little 54

1994

Craig Aylen 37

Chris Sheldrick 48

Craig Windsor 43

1995

Chris Sheldrick 46

Paul Sutton 37

Chris Gatt   14

1996

Doug Hart 58

Wayne Bouchaud 27

Vito Dinatale 24

1997

Matthew Frew 57

Wayne Bouchaud 26

Steven Pearce 17

1998

Mark Grech 31

Matthew Croft 13

Steven Pearce 40

1999

Steven Pearce 24

Peter Labbard 15

David de Santa-ana 43

2000

Steven Pearce 31

Paul Schwartz 17

Cain Mansbridge 71

2001

Steven Pearce 33

David Meilak 27

Cain Mansbridge 81

2002

Alan Williams 24

Evan Boorman 19

Neil Parker 21

2003

Bayden Yewers 65

Mark Grech 35

Cory Connor 21

2004

Xavier Linton 23

Mark Grech 43

Cory Connor 34

2005

Steven Pearce 42

Damian Grainger 41

Daniel Glowacki

2006

Darren Stenhouse 74

Brad Yewers 55

Robbie Roach 55

2007

Cory Connor 43

Darren Green 24

Chris Andraos 17

2008

Morgan King 55

Brad Hall 39

Brock Davey-Smith 22

2009

Morgan King 65

B Hall & D Grainger 23

Daniel Backus 20

2010

Patrick Wiggins 85

Joel Evans 34

James Ciarlo 44

2011

Macauley Goring 35

Matthew Bellingham 26

James Ciarlo 33

2012

Patrick Wiggins 52

David de Santa-ana 33

Kyle Frahm 27

2013

Patrick Wiggins 70

Kyle Frahm 36

-

2014

Patrick Wiggins 45

Cory Connor 36

Dylan Moloney 4

2015

Lachlan Hutchesson 25

Nicholas Triplett 31

Giovanni Raffaele 37

 

                                               

 

 

Footscray District Football League - Best and Fairest Winners

 

1976

Brendan Moloney

Under 11B

1977

Bernard Hitch

Under 17B

1977

Peter Argus

Under 15B

1978

Peter Argus

Under 17B

1979

Ian Newman

Under 13B

1980

Peter Hockey

A2 Seniors

1981

Jason Bouchaud

Under 9 A

1982

Norm Igoe

A2 Seniors

1983

Jason Bouchaud

Under 11A

1984

Len Croft

A2 Seniors

1986

Tony Giarrizzo

Under 13A

1989

Doug Hart & Robert Scardamaglia

Under 15C

1989

Jason Bouchaud

Under 17C

1990

Danny O’Brien

Under 11B

1993

Shanon Carroll

Under 18A

1995

David Gray

A2 Seniors

1995

Colin Green

A3 Seniors

1997

Colin Simpkin

Under 18A

1998

Justin McCabe

Under 18A

 

Western Region Football League - Best and Fairest Winners

 

2002

Joshua Linton

Under 16B

2004

Paul Eudey

Division 1 Reserves

2004

Justin Grima

Under 14D

2005

Mitch Ellis

Under 18B

2005

Sebastian Reilly

Under 14C

2006

Andrew Gheorghiu & Abera Afewerk

Under 16C

2007

Russell Douglas

Division 1 Seniors

2008

Hamish Andrew

Under 16C

2009

Gary Trotman

Under 14C

2010

Joseph Blake

Under 14C

2012

Bradley Kendall-Coyle

Under 14C

2013

Jason Nguyen

Under 14C

2015

Atali Patrice

Under 13C

 

Footscray District Football League - Leading Goal Kicker

 

1989

Chris Sthuldreier

79 goals

Division 1 Seniors

1989

Doug Hart

100 goals

Under 15C

1993

Justin Little

54 goals

Under 18A

           

 

Western Region Football League - Leading Goal Kicker

 

2000

Cain Mansbridge

59 goals

Under 18A

2001

David Meilak

47 Goals

Division 1 Reserves

2002

Joshua Linton

32 goals

Under 16B

2004

Joel Evans

58 goals

Under 12C

2006

Brad Yewers

55 goals

Division 1 Reserves

2006

Robbie Roach

52 goals

Under 18B

2006

Joel Evans

103 goals

Under 14C

2013

Giovanni Raffaele

65 goals

Under 16C

 

 

Life Membership of Controlling Organisations

 

 

Footscray District Football League - Most Efficient Club

1988

 

1999

 

 

 

Footscray District Football League - Administrator of the Year

1985

Michael Laffin

1989

Robert Barr

1992

Michael Schwartz

 

Western Region Football League - Administrator of the Year

2000

Michael Payne

 

 

Western Region Football League - Merit Award

 

Western Region Football League – Coach of the Year

 

 

Western Region Football League – Goal of the Year

 

Western Region Football League – Rookie of the Year

 

Western Region Football League – Woman of the Year

 

   Western Region Football League - Barry Priest Medal – Best & Fairest in Division 1

2007

Russell Douglas

 

Western Region Football League - Administration Award

2009

 

 

Western Region Football League – Club of the Year

2010

 

 

Western Region Football League – Team Of The Year

Division 1 Seniors

2003

Brendan Acreman, Ben Davis

2004

Brendan Acreman, Ben Foley,

2006

Russell Douglas, Ash Comer, Josh Linton, Ben Davis

2007

Russell Douglas, Ash Comer, Macauley Goring

2010

Russell Douglas, Patrick Wiggins, Joel Harrison

2011

Xavier Linton

2012

Tom Millar

2013

Russell Douglas, Patrick Wiggins, Lucas Hill, Mitch Hahn, Brett Jacobs (Coach)

2014

Russell Douglas

2015

Jake Allan, Macauley Goring

 

Under 18

2002

Xavier Linton (Captain) and Macauley Goring

2004

Jonathon Donovan, Cory Connor and Jesse McInneny

2006

Robbie Roach

2007

Andy Gheorghiu

2011

Hamish Andrew

   

 

 

FDFL & WRFL – Medallist for Best Player in a Grand Final

 

1992

Stuart Henderson

Under 16B

2002

Michael Flahive

Under 16B

2006

Hamish Andrew

Under 14C

2008

Aaron Batty

Division 1 Reserves

2011

Alex Barbari

Division 1 Reserves

2014

Alec Coupe

Under 14C

2015

Matthew Curran

Under 13C

 


Last Updated on Saturday, 18 June 2016 23:33